• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norėdami papildomai užsidirbti, gyventi taupiau ir tvariau besistengiantys gyventojai vis dažniau nenaudojamus daiktus ar drabužius parduoda internete.

Norėdami papildomai užsidirbti, gyventi taupiau ir tvariau besistengiantys gyventojai vis dažniau nenaudojamus daiktus ar drabužius parduoda internete.

REKLAMA

Daugelis tai įgyvendina naudodamiesi įvairiomis programėlėmis ar aplikacijomis. Pavyzdžiui, lietuvių kurta „Vinted“ platforma. Visgi joje gavus didesnes sumas nereikėtų skubėti apsidžiaugti, kadangi dalį pinigų gali tekti susimokėti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Deklaruojant pajamas – staigmena

Socialiniame tinkle „TikTok“ viena lietuvė pasidalijo, kad deklaravo metines pajamas VMI ir vėliau pastebėjo, kad buvo sumažinta jai grąžintinų pinigų suma. Paaiškėjo, kad taip įvyko dėl to, nes į jos deklaraciją buvo įtrauktos pajamos iš „Vinted“ platformos.

Lietuvė liko nesupratusi, kodėl „Vinted“ pateikė informaciją VMI, kadangi per pastaruosius metus ji neatliko daug pardavimų. Dar neaiškesne situaciją pavertė tai, kad peržvelgusi savo banko išrašus ji rado kitokią sumą, negu buvo parašyta deklaracijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Pati moteris suskaičiavo apie 342 eurus siekiančias pajamas, o VMI buvo pateikta 385 eurus siekianti suma.

Komentarų skiltyje pasisakė ir daugiau su tokia situacija susidūrusių moterų. „Vinted“ naudotojos piktinosi, kad turės susimokėti už tai, kad už simbolinę kainą perpardavė savo nebenaudojamus daiktus, o uždirbo geriausiu atveju vaikams ant saldainių.

REKLAMA

Viena komentatorė pabrėžė, jog per keturis „Vinted“ naudojimo metus jai pirmą kartą pačiai teks susimokėti.

„Vinted“ turiu apie keturis metus. Bendra pardavimų suma apie 900 eurų. Šiemet pirmi metai, kai savo deklaracijoje pamačiau „Vinted“ ir nežinau, ar tai tik sutapimas. Pirmi metai, kai dar pačiai reikia susimokėti“, – dalijosi komentatorė.

Kada reikia mokėti mokesčius?

VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis pabrėžia, kad gyventojų pajamų mokestį (GPM) tenka susimokėti tik tiems „Vinted“ naudotojams, kurių pelnas per metus viršija nustatytą 2,5 tūkst. eurų ribą.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai gyventojai tiesiog parduoda savo asmeninius nebereikalingus daiktus (pvz., nebenešiojamus savo ar vaikų drabužius, knygas ir pan.), jokių mokesčių mokėti nereikia, jei gautas „pelnas“ (kainos skirtumas tarp prekės įsigijimo ir pardavimo sumos) per metus neviršija 2,5 tūkst. eurų (ir nėra gautų kitų pardavimo pajamų, kurios turėtų įtakos apmokestinimui)“ – aiškino M. Endrijaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu „Vinted“ atkreipia dėmesį, kad visi platformos naudotojai, kurie panaudotus daiktus parduoda pigiau, nei juos įsigijo, gali jaustis ramiai – jiems mokesčių mokėtis nereikės.

„Parduodami naudotis daiktus privatūs pardavėjai Lietuvoje įprastai neturi mokėti mokesčių. Jei nariai parduoda daiktus pigiau, nei juos įsigijo, mokesčių mokėti nereikės. Tarkime, narys nusipirko marškinius už 30 eurų ir pardavė juos už 29 eurus – jis negavo pelno, todėl mokesčiai netaikomi. Kadangi žmonės naudotas prekes paprastai parduoda nuostolingai, dauguma pardavimų nebus apmokestinami“, – aiškina „Vinted“.

REKLAMA

VMI atstovas atkreipė dėmesį, kad svarbu teisingai suvokti pelno sąvoką. Nemaža dalis internetinio pardavinėjimo platformų naudotojų pakankamai neįsigilina ir mano, kad bet kokia už parduotą daiktą gauta suma yra pelnas, nors iš tikrųjų pelnas apskaičiuojamas atsižvelgiant į pirminę daikto įsigijimo kainą ir kitas susijusias išlaidas.

„Gyventojas įsigijo dviratį už 2,5 tūkst. eurų ir po metų nusprendė jį parduoti už 3 tūkst. eurų (tai parduotas vienintelis jo naudotas daiktas). Nors gyventojas dviratį pardavė brangiau ir užsidirbo 500 eurų (pardavimo kaina 3 tūkst. eurų – 2,5 tūkst. eurų įsigijimo kaina), gautas „pelnas“ per metus nėra apmokestinamas, nes neviršija 2,5 tūkst. eurų ribos“, – pabrėžė M. Endrijaitis.

REKLAMA

Svarbu pabrėžti, kad jeigu gyventojas specialiai įsigyja naujus daiktus norėdamas juos pardavinėti ir už užsidirbti „Vinted“ platformoje, jis privalo registruoti individualią veiklą bei mokėti mokesčius.

„Paprastai mokesčius gali tekti mokėti tik verslams, kurie prekiauja siekdami pelno“, – pabrėžia „Vinted“.

Pateikia ne visų narių duomenis

„Vinted“ pabrėžia, kad privalo VMI pateikti duomenis tik apie tuos naudotojus, kurie per kalendorinius metus pardavė bent 30 prekių arba uždirbo daugiau nei 2 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Metų pabaigoje reikalavimus atitinkančių pardavėjų paprašome iš anksto užpildytoje formoje pridėti tik vieną papildomą dalyką – savo asmens kodą. Informuojame tuos narius, kurie turi užpildyti formą. Jei „Vinted“ su nariais tiesiogiai nesusisiekia, jiems nieko daryti nereikia“, – atkreipė dėmesį platformos atstovai.

Nemažai nepatenkintų naudotojų įsitikinę, kad tokie mokesčių mokėjimo reikalavimai yra taikomi tik Lietuvoje, tuo metu VMI pabrėžia, kad tokia pati politika yra taikoma visose Europos Sąjungos šalyse.

REKLAMA

„Visose Europos sąjungos šalyse įsigaliojus reikalavimams, ES veikiančių platformų operatoriai taip pat pradėjo teikti duomenis apie platformose atliekamus sandorius, t. y. asmenis, kurių per platformą gautas bendras atlygis viršija 2 tūkst. eurų ar jie atliko daugiau nei 30 sandorių“, – atkreipė dėmesį VMI.

Visgi savo pajamų deklaracijoje radus eilutę su pelnu iš „Vinted“, VMI ragina neišsigąsti, nes pats duomenų atsiradimas deklaracijoje dar nereiškia, kad reikės mokėti mokesčius.

REKLAMA

„Šiuo atveju, net jei gyventojai pardavė savo naudotų daiktų už 2 tūkst. eurų ir šie duomenys sukelti pajamų deklaracijoje, mokesčių mokėti nereikės, nes, kaip ir minėta anksčiau, pajamų mokestis mokamas tik tuo atveju, kai gautas pelnas (prekės pardavimo suma minus įsigijimo suma) per metus viršija 2,5 tūkst. eurų“, – aiškino M. Endrijaitis.

Deklaruojama kaip kito turto pardavimo pajamos

VMI atstovas paaiškino, kad viršijus pelno ribą, GPM deklaracijoje pajamos iš naudotų ir nebereikalingų daiktų pardavimo yra priskiriamos kaip kito turto (prekių) pardavimo pajamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip yra deklaruojama nepriklausomai nuo to, per kokią platformą buvo pardavinėjama.

„Nepriklausomai nuo platformos, per kurią yra prekiaujama, jei gautas pelnas iš daiktų pardavimo viršija nustatytą ribą, yra apmokestinama tik 2,5 tūkst. eurų viršijanti pajamų dalis – nuo jos gyventojai turi sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį, deklaravus pajamas iki gegužės 2 dienos“, – pasakojo M. Endrijaitis.

REKLAMA

VMI duomenimis, už 2024 m. pajamų deklaracijas pateikė 963 tūkst. gyventojų, iš jų 4,7 tūkst. deklaravo kito turto pardavimo pajamas (13 pajamų rūšies kodu) – apie 4 mln. eurų, gautas per įvairias platformas.

Pataria, kaip išvengti nesusipratimų

Norint išvengti nesusipratimų ir užtikrinti sklandžius procesus, patariama išsaugoti pirkinių kvitus bei stebėti savo pardavimo veiklą.

„Vinted“ atkreipia dėmesį, kad yra labai maža tikimybė, kad privatiems pardavėjams reikės pateikti kokius nors įrodymus. Visgi jų prireikus nariai gali rinktis iš keleto variantų, įskaitant banko ar mokėjimo paslaugų teikėjo išrašus, pirkimo patvirtinimus, tokius kaip el. laiškai, kvitai ar sąskaitos faktūros. 

REKLAMA

Tuo metu VMI pabrėžia, kad tokių įrodymų dažniausiai prireikia, kai būna parduodami didesnės vertės daiktai. Tiesa, pasak M. Endrijaičio, problemų šioje vietoje dažniausiai nekyla, nes žmonės yra linkę išsaugoti brangesnių pirkinių čekius. 

„Praktikoje naudoti daiktai parduodami kur kas pigiau, nei buvo pirkti, todėl tik išskirtiniais atvejais minėta suma viršijama. O kas nekiltų nesusipratimų, VMI rekomenduoja visada išsaugoti pirkinių įsigijimą pagrindžiančius dokumentus (čekius, sąskaitas faktūras) ir šiuos dokumentus pateikti pajamų deklaracijose. Nors ir taip daugelis gyventojų tą daro ir daro įsigydami brangesnius pirkinius ar apsiperkant internetu, kai sąskaitas gauna tiesiog el. paštu“, – dalijosi VMI atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Nereaguojančių laukia apribojimai

„Vinted“ rekomenduoja naudotojams laiku reaguoti į platformos pranešimus ir pateikti reikiamus duomenis, nes to nepadarius – taikomi laikini ribojimai.

„Turime rinkti informaciją iš narių, atitinkančių minėtus kriterijus, nepaisant to, ar jų pajamos yra apmokestinamos. Dėl teisinių priežasčių turime apriboti galimybes parduoti, jei po mūsų priminimų ataskaita neužpildoma. Kai nariai pateiks formą, visi apribojimai bus panaikinti ir jie galės vėl prekiauti kaip įprasta“, – pažymi platformos atstovai.

Aukok
REKLAMA
surado dar mokesčiu šaltini
surado dar mokesčiu šaltini
Absurdas, tai dabar žmones tures saugoti visu nusipirktu daiktu čekius, nes jei po 10 m. sugalvos kažka parduoti tures irodineti už kiek pirko, ar jiems su galva gerai, saugosim dežes su čekiais, o juk jie dar ir išblunka per eile metu, tai teks parodyti balta čeki be kainis, na nei juoktis, nei verkti iš VMI tokiu sumastymu kai ieškoma pas žmones adatos šieno kupetoje, o nuo gautu sukčiu milijoniniu pajamu ir pelnu nesugebama išieškoti mokesčiu.
Tiesiog gyvulių ūkis... nieko naujo ... nausėdinė gerovės valstybė
Ubabyno parduoti skudurai išbelbės juos nuo bankroto?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų